Jak odrolnić III klasę?

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o nieruchomościach. Nie ujawnię nikomu Twojego adresu!

 • Chris Lepski

  wlasnie w cos podobnego sie wpakowalem, nabylem grunty rolne po atrakcyjnej cenie, podzielilem ale nie odralnialem ipo zmianie przepisow kupujacy ma sporo problemow by moc sie wybudowac cos pogarsza atrakcyjnosc inwestowania w grunty III kategorii. Pozostaje mi tylko czekac na nowelizacje przepisow badz sprzedac dzialke rolnikowi

  • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

   Prześlij na maila lokalizację, zerknę może coś poradzę. Pozdrawiam,

 • Magda

  A czy należy odrolniac działkę które jest oznaczona symbolem ZN?( tereny zieleni)dodam że chciałabym przekształcić niewielka część na działkę budowlaną (jako że istnieje plan zagospodarowania przestrzennego muszę składać wniosek o zmianę w studium uwarunkowań) nie mogę nigdzie jednak znaleźć informacji czy taka działka też podlega odrolnieniu gdyż de facto na niej w tym momencie rośnie zboże.

  • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

   Jeśli w planie miejscowym jest ZN to w tej chwili działka jest przeznaczona pod zieleń. W takim przypadku jej „odrolnienie” może nastąpić wyłącznie poprzez zmianę tego planu, jednak przyszła funkcja musi być zgodna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagosp. przestrz., a więc prawdopodobnie najpierw gmina musi zmienić Studium, a następnie plan miejscowy.

 • sdfuigbdfig

  mam pytanie, jak znaleźć pracę na wysokim stanowisku z wysoką wypłatą, najlepiej zarząd albo dyrektor w dużej firmie? aktualnie studiuję, mam tylko to co zaoszczędzę ze stypendiów, nie mogę znaleźć pracy i nie mam zdolności kredytowej. Od pewnego czasu ograniczam wydatki do minimum, i muszę zaczekać jeszcze rok do założenia spółki i rozpoczęcia inwestycji, chciałbym przyspieszyć proces, a dobry etat bardzo by w tym pomógł.

 • sanderson

  Witam serdecznie.
  Dla działki rolnej, która w studium uwarunkowań jest w połowie przeznaczona jako tereny krajobrazowo-przyrodnicze, czyli nie nadające się pod zabudowę jest obecnie projektowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Złożyłam w trakcie projektowania wniosek o zaliczenie tej działki jako nadającą się pod zabudowę, jednak pracownik urzędu podał, że zapewne plan będzie tożsamy ze studium uwarunkowań. Czy mogę w jakikolwiek sposób to zmienić inaczej przed ostatecznym ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania? Jeśli nie, to czy już teraz mam pisać wniosek o zmiany w studium uwarunkowań? (Kolejne pytanie, czy będzie to w ogóle rozpatrywane, bo urzędnik kręcił nosem :/). Będę niesamowicie wdzięczna za odpowiedź i jakiekolwiek wskazówki.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Sandra

  • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

   Proszę złożyć wniosek na etapie sporządzania planu miejscowego oraz uwagę do planu na etapie wyłożenia, jeśli wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ponadto proszę podesłać mi przez „Kontakt” dane działki, czyli jej nr i lokalizację. Jeśli studium jest dostępne na BIP-iee gminy, (a zwykle jest) to zerknę na ten temat, napiszę jakie są szanse i rozwiązania.

 • Monika

  Witam,
  Przede wszystkim chce podziekowac za bardzo przydatne informacje zawarte na blogu.
  Mam pytanie, dla dzialki, ktora w obecnym planie zagospodarowania przestrzennego jest dzialka rolna klasy III, istnieje juz przygotowane studium, wedlug ktorego bedzie to dzialka z przeznaczeniem pod zabudowe mieszkaniowa i mieszkaniowa z funkcja pensjonatowa. Jakie sa szanse na wczesniejsze uzyskanie pozwolenia na budowe na takiej dzialce? Czy jedyna mozliwoscia jest czekanie na uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego?
  Pozdrawiam
  Monika

  • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

   Jeśli na tej działce obowiązuje obecnie plan miejscowy to nie ma innej możliwości jak zmiana tego planu.

 • Aleksandra Stanka-Skóra

  Dzień dobry,
  mam podobny problem jak moi przedmówcy. Mama posiada ziemię i chciałabym wybudować się na jej działce, która jest w III klasie, kompletnie nie wiem jak się za to zabrać w świetle nowych przepisów. Czy powinnam zacząć od wystąpienia do gminy o warunki zabudowy i zaczekać na odpowiedź czy od razu ukierunkować się na siedlisko?
  Dodam, że na terenie mojej miejscowości nie ma MPZP.
  Pozdrawiam

  • http://mojbiznesnieruchomosci.pl Rafał

   Proszę podesłać mi nr działki, miejscowość i gminę. Zerknę na to i napiszę co należy zrobić.

   • Aleksandra

    Miejscowość Stanięcino, Gmina Słupsk woj. pomorskie nr działki 33

    • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

     To ta działka? Proszę spytać u Urzędzie Gminy, czy obowiązuje na niej plan miejscowy. https://uploads.disquscdn.com/images/78f4e8f55d6ebc999b125626572ad7f2444aec1b9026cec218e3f0c698209784.jpg

     • Aleksandra

      Tak to ta działka. W poniedziałek idę do Gminy to się dowiem czy obowiązuje na niej plan miejscowy.

     • Aleksandra

      http://slupsk.e-mapa.net/ po sprawdzeniu w Systemie Informacji Przestrzennej Gminy Słupsk mogę powiedzieć, że ta działka nie jest objęta planem miejscowym.

     • http://www.rafallucki.pl/ Rafał Łucki

      W takim razie trzeba złożyć wniosek o warunki zabudowy. O tym w jaki sposób to zrobić pisałem tutaj: http://mojbiznesnieruchomosci.pl/wniosek-o-warunki-zabudowy-wypelniony-wzor/
      Cała działka ma powierzchnie około 0,8 ha. Jeśli leży przy drodze publicznej (dz. nr 32) to nie powinno być większego problemu. Zabudowa dosyć „gęsta”, a więc warunki z art. 7 pkt 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych powinny być spełnione. Proszę złożyć wniosek do gminy.

     • Aleksandra

      Bardzo dziękuję za pomoc. W takim razie składam wniosek.

 • Arek

  Mam działkę rolną IIIB z zabudowaniami (dom + 2 budynki gospodarcze) i chcę wybudować jeszcze jeden budynek gospodarczy (jako rolnik) jednakże chce odrolnić ziemię tylko pod ten budynek, a Urząd Miasta chce, abym odrolnił całość (powierzchnię blisko 50x większą niż potrzebuję pod zabudowę). Jest niestety MPZP i on niby zakazuje wznoszenia nowych budynków bez odrolniania nawet dla rolników…jednakże nie jest to jednoznacznie napisane…

  • http://mojbiznesnieruchomosci.pl mojbiznesnieruchomosci.pl

   Proponuję najpierw dotrzeć do mpzp i konkretnie sprawdzić co w nim jest. Być może będzie można zrobić podział lub zastosować jakieś inne rozwiązanie.

   • Arek

    Mogę podzielić wg MPZP. Min działka wydzielona 600m2, a potrzebuję 70m2 pod zabudowę…więc jako rolnikowi nie kalkuluje mi się tworzyć działki budowlanej prawie 10x większej niż potrzebuję…Szczególnie, że już nic tam nie wybuduję w pobliżu, a działka ma mieć min. front z drogą 18m długości. Dowiedziałem się też, że zostanie mi wydana decyzja na pow. tylko pod zabudowę, ale budownictwo podobno tego nie zaakceptuje…jednak na piśmie jeszcze mi niczego nie dali.

    • http://mojbiznesnieruchomosci.pl/ mojbiznesnieruchomosci.pl

     W takim razie należy wystąpić o budowę budynku gospodarczego. To wszystko, działka nie zostanie odrolniona. Wyłączona z użytkowania rolniczego będzie jedynie powierzchnia gruntu pod budynkiem.

 • LoLez95

  Witam. Również mam problem mianowicie za moim domem jest działka chciałbym się na niej budować ale są 2 problemy. Pierwszy to brak dojazdu do działki ( droga musiała by zostać poprowadzona przez 3 sąsiednie dzialki), drugi problem to 3 klasa ziemi. Bylem w gminie nie jestem objety mpzp. Nie za bardzo wiem od czego zacząć by jakoś rozwiązać tą sytuację. Może zamówić klasyfikatora i na przestrzeni lat zmieniła się klasa ziemi ? Porosze o pomoc. Pozdrawiam

  • Karina Skolska

   Witam. Jestem w podobnej sytuacji jak Pan wyżej. Moze Pan coś podpowie? Od czego zacząć? Jak się za to wszystko zabrać? Dziękuję pozdrawiam

 • ePasjonat

  A co ze zmianą klasyfikacji gruntu? Przecież to też metoda na rozwiązanie problemu ziemi klasy III

  • http://mojbiznesnieruchomosci.pl mojbiznesnieruchomosci.pl

   Tak, jak najbardziej to możliwe, choć z uwagi na podejrzliwość o jakieś przekręty, korupcję od słynnej afery z gruntami Andrzeja Leppera na Mazurach nie zawsze klasyfikatorzy chcą podejmować się takiego tematu. Sprawa jest prosta, wystarczy „zdjąć” warstwę gruntu III klasy z obszaru, na którym chcemy zrealizować inwestycję i wymienić glebę na gorszej klasy, a później rozpocząć administracyjny proces zmiany klasyfikacji gruntu.